وبلاگ گروهی مادرانه

تو بلوری،گل نازی،گل ناز،خنده کن کودک من،بنشین،مثل پروانه ی شاد،بر گل دامن من،کودکم،از تو جانم به تن است،جایت آغوش من است. دولت آ

یکشنبه 20 تیر 1389

از شیر گرفتن کودک

نویسنده: زهرا   طبقه بندی: کودک و تغذیه، دوران شیردهی، لینکهای مفید، 

این هم از آن مراحلی است که مادران عزیز از آن گذر می کنند، گاهی آسان ولی گاهی سخت. سخت و دشوار هم برای کودک و هم برای مادر. باطبع همه دوست داریم که از شیر گرفته شدن کودک دلبندمان خوب و راحت انجام بگیرد.
در این پست لینک هایی که کمکتان خواهند کرد را قرار می دهم .


از تجربیاتتان بگویید، شما از چه روشی استفاده کردید؟ آیا به نظرتان راه مناسبی را انتخاب کردید؟

کودکان واز شیر گرفتن آنها

از شیر گرفتن برای كودك از لحاظ عاطفی دشوار است، زیرا مادر برای او منبع شادی، نشاط و غذا بوده است. هنگام گرسنگی در آغوش گرم مادر آرام گرفته و شیر نوشیده، كه این عمل علاوه بر آن كه او را سیر كرده، لذت بخش نیز بوده است. به همین دلیل هم ترك آن برایش كاری دشوار و نگران كننده محسوب می شود. پس اگر می خواهید كودك خود را از شیر بگیرید این عمل نباید سریع و ناگهانی و یا با اعمال خشونت همراه باشد. بلكه باید از شش ماهگی به تدریج، با جانشین كردن غذاهای مناسب و كم كردن تعداد دفعات شیردهی، زمینه را برای این كار فراهم كرد.

بهتر است به این نكته هم توجه داشت كه از شیر گرفتن كودك برایش چنین تصوری به وجود نیاورد كه دیگر از عشق و محبت مادرانه محروم شده است. بنابراین در مراحل از شیرگیری به كودك توجه بیشتری نشان دهید.

 از شیر گرفتن ناگهانی

اگر به علت بیماری، بارداری و یا مسافرت مادر، كودك به طور ناگهانی از شیر گرفته شود، اضطراب شدیدی در او ایجاد خواهد شد. در مواقعی كه مادر شیرده، مجدداً باردار می شود، این بارداری به معنای قطع ناگهانی شیر برای كودك اول است. در این شرایط مادر فرصتی برای مراقبت از كودك ندارد.

محروم شدن از گرمای محبت مادری موجب می شود تا كودك با انجام فعالیتها و رفتارهایی نظیر بد اخلاقی و گریه اعتراض خود را اعلام كند كه البته چنین رفتاری برای كودكی نگران طبیعی است.

 بارداری مجدد و شیردهی

بهتر است در مواقعی كه مادر به علت بارداری مجبور به قطع ناگهانی شیر خود می شود، برای جلوگیری از كاهش آثار نامطلوب روانی و عاطفی این مسأله، موارد زیر را مد نظر قرار دهد:

1- به تدریج و برای مدت بیش از دو تا سه ماه كودك خود را از شیر بگیرد.

2- كودك از محبت خاصی برخوردار شود تا كمبودی كه برایش به وجود آمده است، جبران گردد.

3- برای ارضای غریزه مكیدن كودك از بطری شیر و پستانك استفاده شود.

 روشهای سنتی از شیر گرفتن

طعم نا خوشایند به جای شیر مادر: یكی از روشهای معمول برای از شیر گرفتن كودك، استفاده از داروهای گیاهی تلخ است. مادر قبل از اقدام به شیر دادن، موضع شیردهی را با داروی تلخ گیاهی نظیر صبرزرد، كلپوره و... آغشته كرده، به محض اینكه كودك شروع به شیر خوردن می كند، به جای طعم شیرین شیر، دهانش تلخ و از شیر خوردن منصرف می شود. از جمله آثار نامطلوب این روش آن است كه گیاهان دارویی مصارف درمانی خاص خود را دارند و هر دارو در جهت درمان یك بیماری به كار می رود. به عنوان مثال صبرزرد جزو داروهای مسهل است و در صورت مصرف زیاد ممكن است كودك را دچار اسهال كند. مصرف بیش از اندازه كلپوره نیز به ویژه برای كودكان حالت مسموم كننده دارد.

* در مواقعی نیز مادر با زخمی یا بد نما جلوه دادن سینه، حس ترحم كودك را بر می انگیزد. در نتیجه شیرخوار برای اینكه مادرش احساس ناراحتی نكند شیر نمی خورد. از جمله معایب این روش نیز می توان به آثاری كه این كار می تواند بر روح كودك بگذارد، اشاره كرد. در این حالت كودك قلباً برای مادر متأسف می شود. گاهی هم ممكن است كودك از این وضعیت بترسد و مشكلی بر مشكلات بیفزاید.

ضمن آنكه بعد از رفع مانع، كودك مجدداً جهت خوردن شیر اقدام می كند و بعد از آن، حرفهای مادر را دروغ می پندارد و برای حرف او ارزش قایل نمی شود.

منبع 

http://www.drvalipour.ir/index.php?ToDo=ShowArticles&AID=2692


اگر احساس می کنید زمان آن رسیده که کودک را از شیر بگیرید، قبل از هر چیز بایستی خود را صبورتر و آرام تر از همیشه ساخته و در نظر داشته باشید که کودک طی این مدت، به محبت و ملایمت بیشتری نیاز دارد. 
- سعی کنید بدون هیچگونه نگرانی و با تسلط کافی ابتدا کودک را به کمتر شیردادن عادت دهید. 
- بدین منظور وعده ای از روز را که همیشه به او شیر می داده اید، با شیشه ای از آب میوه و یا چای جانشین سازید. 
- معمولاً اطفال شیر خوار عادت دارند که به هنگام خواب پستان مادر را بمکند، بهتر است تدریجاً این عمل را نیز حذف نمود. 
- جهت کمتر کردن بهانه جویی های کودک، وعده غذایی قبل از خواب را با هر چه بیشتر گرسنه نگاه داشتن او کا ملتر کرده و سپس با دادن شیشه و در صورت امتناع کودک از پذیرفتن آن، با تکان دادن او را بخوابانید. 
- از شیر گرفتن کودک ظرف دو یا سه روز از نظر روحی لطمات بسیاری را به او وارد می سازد. 
بنابراین خیلی آرام و خونسرد و طی مدت زمان بیشتری سعی در عملی نمودن آن نمایید. 
- بهانه جویی های او، کاملاًٌ طبیعی است آن را با حفظ آرامش و روحیه ای با نشاط تحمل کنید. 
- عصبی شدن شما و برخورد های پرخاشگرانه ممکن است موجب آن گردد که کودک احساس کند دیگر مانند گذشته مورد توجه و علاقه مادر قرار ندارد و بدین ترتیب برشدت بی تابی و بهانه جویی های او تا حد قابل ملاحظه ای افزوده خواهد شد. 
منبع: کتاب کودک من 

منبع  http://www.rasekhoon.net/Article/Show-30089.aspx


دوست محترم برای اینکه کودک خود را از شیر بگیرید، بایستی به تدریج و کم کم این کار را شروع کنید. بهترین زمان از شیر گرفتن کودک بین 2-1 سالگی است.البته سعی کنید تا 2 سال کودکتان تمام نشده او را از شیر بگیرید، زیرا نزدیک 2سالگی، کودک بیشتر می‌فهمد و دیرتر سینه ی مادر را ترک می کند، لذا سخت‌تر می‌توان آن را از شیر گرفت.
از پایان 6- 4 ماهگی علاوه بر شیر مادر، باید غذای کمکی به کودک داد که ابتدا با فرنی شروع می‌شود و به تدریج سوپ، زرده‌تخم‌مرغ، ماست و میوه و ... به آن اضافه می‌شود.مطالب کاملی در رابطه با تغذیه تکمیلی شیرخوار از ماه ششم به بعد در بخش (اجتماعی/ تغذیه/ انواع برنامه های غذایی/ تغذیه در سنین مختلف) در همین سایت وجود دارد. مطالعه آنها مفید خواهد بود. 
پس در پایان یک سالگی کودک می‌تواند اکثر مواد غذایی را بخورد. بنابراین می‌توان به مرور دیگر به او شیر مادر را نداد و می‌توانید به جای آن شیر پاستوریزه به او بدهید. توجه داشته باشید از دادن مواد غذایی زیر به کودک زیر یکسال اجتناب کنید تا موجب بروز حساسیت های غذایی در او نشود.
شیرگاو- سفیده تخم مرغ- انواع توت ها- کیوی- گیلاس- آلبالو- بادام زمینی- پنیر- شکلات- میگو- فلفل- ادویه- ترشی- نمک- نوشابه های رنگی گازدار- لپه و نخود- عسل- اسفناج- کلم- قهوه و چای- آجیل- سوسیس- ذرت- دانه انگور- دانه کشمش.
هر وقت که دیدید تغذیه تکمیلی کودک، نیازهای غذایی او را بر طرف می‌کند و اگر شیر مادر را نخورد، لطمه‌ای به سلامتی او وارد نمی‌شود، می‌توانید دیگر شیر خودتان را به او ندهید.
البته زمان از شیر گرفتن نوزاد بستگی به شرایط مادر و کودک دارد. گاهی مادر شاغل است و می‌خواهد سریع‌تر کودک را از شیر بگیرد. ولی اگر مادر خانه‌دار است و مشکلی ندارد می‌تواند مدت بیشتری به نوزاد شیر دهد. یا اگر کودک ضعیف و لاغر است، بایستی علاوه بر غذای کمکی برای مدت بیشتری به او شیر مادر را داد. 
البته بعضی کارشناسان به دلایل زیر توصیه می کنند شیر دادن مادر به كودك تا پایان دو سالگی ضروری است . 
زیرا:

1- هنوز بهترین منبع تأمین پروتئین برای كودك است.

2- تا حدود 30 درصد كالری مورد نیاز او را تأمین می كند.

3- مواد ایمنی بخش موجود در آن، طیف حفاظتی مهمی برای كودك دارد و این طفل نوپا را كه بسیار متحرك و فعال است و با دست زدن به همه جا و همه چیز، خود را به سهولت در معرض بیماری قرار می دهد از ابتلاء به اسهال و سایر عفونت ها حفظ می كند.

4- تكامل عصبی و روانی كودك را كه با شیرمادر آغاز شده ، با تداوم واستمرارآن در سال دوم زندگی ، كامل می كند.

5- نیازهای عاطفی و روانی او را كه برای رشد و تكاملش بسیار ضروری هستند تأمین می كند.

6- با كاهش دفعات بیماری، اثر قابل توجهی در شرایط روحی و روانی و اقتصادی خانواده دارد.

7- اغلب كودكان در ایام بیماری كم اشتها هستند و به كمتر چیزی، به اندازه شیرمادر میل دارند و این منبع غذایی در ایام بیماری به بهبود آنان كمك می كند.

8- و بالاخره در جریان اسهال و استفراغ، هیچ چیز به اندازه شیرمادر برای كودك قابل تحمل نیست.

نكات مهم در تغذیه کودک در سال دوم زندگی شامل موارد زیر است که باید مد نظر داشته باشید :

1- ادامه تغذیه با شیرمادر همچنان مورد تأكید است.

2- شیرمادر بعد از صرف غذای كودك داده شود.

3- دفعات تغذیه به غیر از شیرمادر 4 تا 5 بار در روز است.

4- هنوز باید در غذا تغییراتی داد تا هضم آن آسانتر باشد ؛ زیرا اگر غذا یكباره و به صورت آنچه كه در سفره خانواده است به كودك داده شود، ممكن است هضم آن برای او مشكل باشد. مثلا بهتر است برنج به صورت كته و كاملاً نرم شده باشد . می توان آن را با كمی آب خورش نرم وله كرد وبه كودك داد.

5- نیاز كودك به كلسیم و پروتئین توسط شیرمادر و مقدار ماست پاستوریزه ای كه در روزمی خورد تامین می شود.

6- سفیده تخم مرغ كم كم به همان صورت كه درمورد زرده تخم مرغ شروع شده بود به صورت كاملا پخته و سفت شده شروع ، و به تدریج یك سفیده كامل مصرف شود. می توان یك روز در میان یك تخم مرغ كامل به كودك داد.

7- كودك فعالانه در غذا خوردن دخالت داشته باشد و خود غذا را با دست یا قاشق كوچك بردارد و به دهان ببرد.

8- از 11 ماهگی به بعد ، زمان انتقال از غذاهای مخصوص به غذای سفره خانواده است.

9- حبوبات از مواد غذایی دارای پروتئین، كربوهیدرات و املاح است . درسال دوم به تدریج بر تنوع حبوبات مصرفی بیفزایید . می توانید آنها را به صورت كاملاً پخته شده همراه با سیب زمینی و با روغن یا كره و ترجیحاً روغن زیتون به كودك بدهید.

منبع 

http://www.funpatogh.com/News/356

طبقه بندی

لینکدونی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات