وبلاگ گروهی مادرانه

تو بلوری،گل نازی،گل ناز،خنده کن کودک من،بنشین،مثل پروانه ی شاد،بر گل دامن من،کودکم،از تو جانم به تن است،جایت آغوش من است. دولت آ

چهارشنبه 17 آذر 1389

رهنمودهایی به خانواده‌ها

نویسنده: امین میر موسوی   با کودکان پرتحرک چه کنیم؟ 

نوشته : امین میرموسوی


وبلاگ :

کودکان را یار باشیم نه بار...!

مطلب پیش رو را بخوانید چون فقط مربوط به خانواده های دارای فرزند بیش فعال نیست! لذا در سراسر متن از عبارت پر تحرک برای همه کودکانی که تحرک زیاد دارند اما الزاما بیش فعال نیستند استفاده شده است. بنابراین شیوه‌هایی که برای کمک به خانواده‌های دارای فرزند بیش‌ فعال ارائه می‌شوند عمدتا برای همه خانواده‌ها مفید است 


تربیت فرزند، چالش‌انگیز است خواه فرزندی پرتحرک داشته باشید یا نه. این امر وقتی دشوارتر می‌شود که سطح فعالیت فرزند شما خیلی هم زیاد باشد و حتی کارشناس تشخیص داده باشد که او، «بیش‌ فعال» یا پرتحرک است.

تکرار،تکرار، تکرار

برای این که کودک پرتحرک و حتی بیش فعال  بتواند موفق باشد، تنها راهش بوجود آوردن روتین های رفتاری است و روتین را شما ( معلم / والدین ) نمی توانید بوجود بیاورید مگر این که تکرار وجود داشته باشد. یعنی با چنین بچه هایی باید حوصله و صبر ، سادگی بیان و واضح بودن چیزهایی که می خواهید، داشته باشید.

روتین های رفتاری

-ساختار منظم و قابل پیش‌بینی در برنامه خانوادگی

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های مفید برای کودک پر تحرک وجود قواعد روشن برای فعالیت‌های روزانه کودک است.

کودک پرتحرک نیاز به قواعد دارد، قواعدی که کاملا فهمیده شده باشد. این‌که او باید دندان‌هایش را پس از شام مسواک بزند، زمان خواب او ساعت ده شب است، شام بیشتر مواقع ساعتی معینی خورده می‌شود و یا این‌که رفتارهای غیرقابل قبول معین دارای پیامدهای معینی است، به او  و خانواده کمک زیادی می‌کند.

در این باره لازم است قواعدی که در خانه وجود دارد به روشنی به کودک تفهیم شود، پدر یا مادر باید به چشم‌های کودک نگاه کنند، قانون را توضیح دهند و از او بخواهند که حرف آن‌ها را تکرار کند.

مداومت در اجرای برنامه روزمره و عمل به پیامدها

همه کودکان به خصوص کودک پر تحرک باید بداند که رفتار غیرقابل قبول مانند زدن، گازگرفتن، تف‌انداختن یا خراب کردن وسایل خانه منجر به پیامدهایی خواهد شد. این پیامدها از یک طرف باید مناسب سن کودک و بدون هیچ آسیب فیزیکی یا روانی به او باشند و از طرف دیگر روشن و واقع‌بینانه نیز باشند.

 توصیه می شود والدین در پاسخ به رفتارهای غیرقابل قبول کودک مداومت داشته باشند اما در عین حال بدانند که کودک ممکن است به دلیل بیماری نتواند رفتار خود را کنترل کند. بنابراین کودک نباید به خاطر کاری که کنترلی بر آن ندارد سرزنش یا تنبیه شود.

ثبات هیجانی شما به طور مثبت روی کودکتان اثر می‌گذارد پس مواظب خشم خود باشید و از این راه به کودکتان هم کمک کنید.

امکان «تخلیه انرژی» و «سکوت» در زمان‌های معین

ü      کودکان پر تحرک نیاز به فرصت‌های زیادی برای تحرک دارند پس به آن‌ها زنگ تفریح برای تحرک جسمانی بدهید نه زنگ تفریح برای بازی های کامپیوتری ، و درحد امکان با آن‌ها همراه شوید.

ü      با او چند دقیقه طناب‌بازی کنید، اطراف خانه به سرعت بدوید مثلا تا سرکوچه بروید و برگردید و یا به کودک فرصت بازی‌های بدون ساختاردهید. گاهی نصب یک تور بسکتبال به کودک کمک می‌کند تا مدت طولانی به ورزش سالم بپردازد.

ü      ورزش راه مفیدی برای کمک به کودک برای صرف انرژی، تمرکز ذهن و بهبود خلق است فقط نباید در این مسیر به مرز خستگی مفرط برسد. ضمنا پس گرفتن امکان ورزش نباید به صورت وسیله انضباطی برای کودک درآید چرا که وضع او را بدتر می‌کند.

ü      استفاده از شیوه‌های تقویت مثبت یعنی دادن امتیازها و پاداش‌های مختلف در درازمدت موثرتر از ایجاد انواع محرومیت‌ها یا تنبیه‌ها است، اگرچه برقراری آن در آغاز وقت بیشتری می‌گیرد.

ü      از طرف دیگر کودک به «ساعت سکوت» هم نیاز دارد. شما می‌توانید  بخشی از اتاق کودک یا خودتان را به صورت فضایی خصوصی با مقداری کتاب، اسباب‌بازی‌هایی مانند پازل یا چند کاغذ و مداد رنگی برای کودک درآورید. به طوری که او بتواند در آن فضا یاد بگیرد خود را محدود کند، سکوت را بر خود تحمیل نماید و فعالیت‌های خود را به آرامی انجام دهد.

پرهیز از تحریک زیاد به خصوص به هنگام خواب

تماشای تلویزیون را برای همه کودکان به خصوص کودکان پر تحرک به حداقل برسانید و به خصوص نگذارید شب‌ها تلویزیون تماشا کنند. صدای بلند نیز به تحریک کودک می‌انجامد.

پرهیز از هرگونه تحریک اضافی مانند بازی‌های ویدئویی حداقل یک ساعت پیش از برنامه عادی شبانه، ضروری است. در پایان امید واریم بتوانید روتین های رفتاری موثر و مشخص و ثابتی را در منزل برقرار کنید که برای ثبات در رفتارها و افزایش مسولیت پذیری در سال های نوجوانی ضروری است .


طبقه بندی

لینکدونی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic