وبلاگ گروهی مادرانه

تو بلوری،گل نازی،گل ناز،خنده کن کودک من،بنشین،مثل پروانه ی شاد،بر گل دامن من،کودکم،از تو جانم به تن است،جایت آغوش من است. دولت آ

چهارشنبه 11 اسفند 1389

ماهی قرمز

نویسنده: آزیتا   طبقه بندی: عمومی، 

با سلام

دوستان عزیز: نوروز یادگار نیاكان ماست نگذاریم سودجویان سفره های شاد ما را به یك تراژدی غمناك تبدیل نمایند . فقط  2 دقیقه این متن را بخوانید و اگر فرهنگ ایرانی را دوست دارید آنرا برای دوستانتان ارسال نمایید .

ماهی قرمز نخریم .

تجارت ماهی های قرمز مدت ها است كه در یك دوره زمانی ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین شكل گرفته است. تجارتی كه محصول آن هیچ ریشه ای در تاریخ باستانی عید نوروز ایرانی ندارد. ۸۰ سال پیش به همراه ورود چای به ایران ماهی قرمز نیز كه سمبل عید چینی است به سفره های هفت سین مراسم عید نوروز ما وارد شد غافل از اینكه در عید چینی ماهی قرمز را رها می كنند تا زندگی جریان یابد و ما ماهی قرمز را اسیر تنگ های بلورین می كنیم تا همزمان با رشد سبزه های سفره هایمان و باروری زمین هر روز او را به مرگ نزدیك و نزدیك تر كنیم.دكتر نیكنام نماینده مجلس هفتم كه زرتشتی است درباره ماهی قرمز سفره هفت سین می گوید: در هیچ كدام از مراسم سنتی مان در مورد نوروز ماهی قرمز جایگاهی ندارد. در سفره عید انار به نشانه باروری و عشق و یا سیب سرخ درون ظرف آب مقدس رها می شود تا عشق و باروری همچنان پاینده بماند. نیكنام می گوید: اگر ایرانی ها می دانستند كه ماهی قرمز هیچ ریشه تاریخی در سفره هفت سین ندارد به جای پرداخت پول برای خرید و قتل ماهی های قرمز به بهانه عید، سیب قرمز یا انار را در آب رها می كردند كه ریشه در تاریخ این دیار دارد.
ماهی های قرمز كه برای ایام عید پرورش پیدا می كنند در حوضچه ها و استخرهای غیراستاندارد و آب های آلوده رشد پیدا كرده و به علت همین آب های آلوده می توانند عامل انتقال بیماری سل جلدی باشند.ماهی های سرخ و كوچك در مسیر رسیدن به میدان مادر (محل توزیع ماهی های قرمز) به علت حمل نادرست نخستین سكته قلبی را تجربه می كنند، دومین سكته حین پرتاب و تقسیم بندی از منبع اصلی به سطل های آب تجربه می شود و سومین سكته زمانی است كه شما با ذوق و خنده نخستین تلنگر را به تنگ آب می زنید. صدا موج برمی دارد و هجوم می برد تا قلب كوچك ماهی برای همیشه بایستد. ماهی به پهلو می شود، روی آب می آید و مرگ را میان سفره مقدس هفت سین كه همه عناصرش ریشه در تولد و باروری دارد به تصویر می كشد.ماهی قرمز ایرانی نیست. سفره هفت سین ایران باستان از هزاران سال پیش تاكنون هرگز هیچ عنصری را در دل خود نداشته كه بخواهد شاهد مرگ باشد.هر سال ایام عید ۵ میلیون قطعه ماهی می میرند. ۵ میلیون قطعه ماهی قرمز به خاطر لحظه شاد بودن ما، به خاطر رنگ و لعاب سفره هفت سین، به خاطر هیچ. عجیب نیست اگر بخواهیم كه هر خانوار ایرانی تصمیم بگیرد امسال از خیر خرید ماهی قرمز بگذرد.
عجیب نیست اگر بدانیم در صورتی كه ایرانی ها از خرید ماهی قرمز منصرف شوند این تجارت سیاه روزی پایان خواهد یافت. عجیب نیست اگر باور كنیم سیب سرخ یا انار همان سرخی سفره هفت سین ایرانی است كه ریشه در تاریخ چند هزار ساله سنت ما دارد. عجیب نیست اگر تابلوی معروف هفت سین كمال الملك را در كاخ گلستان به تماشا بنشینیم و ببینیم كه او نیز ماهی قرمز را میان سفره هفت سین اش طراحی و نقاشی نكرد.
عجیب تر نیست اگر از كودكانمان بخواهیم اولین نجات دهنده ماهی های قرمز باشند و به جای پرداخت پول برای دعوت ماهی ها به مرگ، تصویر آن را نقاشی كنند.سفره هفت سین ایرانی ماهی قرمز ندارد. به لحظه هایی فكر كنید كه ماهی قرمزتان به پهلو روی آب تنگ سفره هفت سین نورزی تان می میرد. اكنون كه این سنت بدون هیچ بهانه ای وارد فرهنگ ما شده است، سنت شكنی كنیم و دوباره به فرهنگ واقعی و قدیمی سفره هفت سین برگردیم.ماهی قرمز چند؟ سه تا ۵۰۰ تومان، شاید هم سه تا ۱۰۰۰ تومان. مهم نیست. شما امسال برای قربانی كردن ماهی های قرمز هیچ پولی پرداخت نخواهید كرد و به جای آن سیبی خواهید داشت كه مرگ ندارد. امتحان كنید. امتحان شما نجات ۵ میلیون قطعه ماهی قرمز است.

 عید و یك قتل عام عمومی ....

((به جای ماهی ، سیب درون تنگ بگذارید)) این حرف را كسانی می زنند كه مخالف مرگ بیش از ۷ میلیون ماهی قرمزی هستند كه قرار است در آخرین روزهای اسفند ماه 1389 امسال به مسلخ نوروزی شان بروند؛ ماهی هایی كه تنها برای چند روز قرار است نقشی كوتاه بر سرنوشت هفت سین ایرانی بازی كنند و بعد ... دیگر هیچ!

برگرفته از یک ایمیل

طبقه بندی

لینکدونی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic