تبلیغات
وبلاگ گروهی مادرانه - هر کودکی نیاز به سلامت روان دارد

وبلاگ گروهی مادرانه

تو بلوری،گل نازی،گل ناز،خنده کن کودک من،بنشین،مثل پروانه ی شاد،بر گل دامن من،کودکم،از تو جانم به تن است،جایت آغوش من است. دولت آ

جمعه 30 اردیبهشت 1390

هر کودکی نیاز به سلامت روان دارد

نویسنده: امین میر موسوی   


                                           برخورداری از سلامت روان حق کودکان است.


 
ترجمه :امین میرموسوی

برای والدین شناسایی نیازهای جسمی فرزندشان از قبیل مواد غذایی مغذی، لباس گرم ، تنظیم خواب در ساعت مناسب  کم و بیش آسان است با این حال نیازهای عاطفی و روانی کودک چندان برای خانواده ها آشکار نیست.بهداشت روانی خوب به کودکان اجازه می دهد به روشنی بیاندیشند و مهارت های جدید را بیاموزند و از بعد اجتماعی رشد کنند. علاوه بر این دوستان خوب و سخنان دلگرم کننده و حمایت کننده شنیدن از سوی بزرگسال کمک می کند تا اعتماد به نفس بالاتری بدست آورند و چشم انداز احساسی بالاتری در زندگی بدست آورند.

 سلامت روانی و جسمی برای کودکان هر دو لازم است.

اساس سلامت جسمی خوب در گرو تحقق موارد ذیل می باشد:

تغذیه خوب / سر پناه و خواب مناسب/ ورزش / ایمن سازی/ محیط زندگی سالم

 اساس سلامت روانی خوب برای کودکان در گرو تحقق موارد ذیل می باشد:       

عشق بی قید و شرط از سوی خانواده / اعتماد به نفس و عزت نفس بالا / فرصت برای بازی با هم سالان / تشویق معلمان و حمایت مراقبان(والدین) / محیط امن و سالم / هدایت لازم و انضباط موثر .            

 عشق بی قید و شرط به کودک بدهید  

عشق ، امنیت و پذیرش باید در قلب خانواده باشد .کودکان نیاز دارند بدانند که عشق والدین به آنها  بستگی به قابلیت ها و توانایی های آنها ندارد. اعتماد در خانه ای رشد می کند که عشق بی قید و شرط و محبت در آن جریان دارد .

پرورش عزت نفس کودک  توانایی برای یادگیری یک بازی جدید و کمک به آنها برای کشف و یادگیری درباره محیط اطرافشان است به آنها عرت نفس و خود باوری می دهد . به کودکان باید اجازه داد تا درمحیطی امن بتوانند کاوش کنند یادمان باشد عزت نفس به خودی خود رشد نمی کند و لازمه آن پرورش و بالا بردن توانایی های بچه هاست.

 تعیین اهداف واقعی 

کودکان خردسال نیاز به اهداف واقع بینانه ای دارند که بتوانند جاه طلبی های کودکانه خود را با توانایی های خود تطبیق دهند.با کمک شما ، کودکان بزرگتر می توانند فعالیتهایی را انتخاب کنند که توانایی ها و اعتماد به نفس آنها را مورد آزمون قرار می دهد .  

صادق باشید.....                                                                                                         شکست های خود را از بچه ها پنهان نکنید. مهم است که بچه ها بدانند که همه ما مرتکب اشتباه می شویم. این باعث می شود که  بچه ها  بدانند که بزرگسالان هم کامل نیستند.

چند توصیه دیگر:

ü      از پاسخ های طعنه آمیز ، گزنده و یا مسخره کننده اجتناب کنید ، بویژه وقتی که بچه ها در بازی خود رفتارهایی نشان می دهند که ممکن است برای ما بزرگترها خنده دار یا مسخره باشد.

ü      کودکان را نه تنها در تلاش برای انجام بهترین ، بلکه برای لذت بردن از روند برنامه های زندگی تشویق کنید

ü      از موقعیت های گروهی غافل نشوید. کوشش برای یادگیری در قالب فعالیت های تیمی ،عزت نفس و جرات را در کودک بالا می برد. کودکان نیاز به همبازی دارند. گاهی بچه ها نیاز دارند زمانی با هم باشند. بوسیله بازی با دیگران بچه ها به قوت ها و ضعف های خود پی می برند. حس تعلق پذیری در آنها رشد می کند. می آموزند که چطور با دیگران همراه شوند.

برای بچه ها بازی فقط یک سرگرمی است. بازی کمک می کند تا بچه ها خلاق باشتد ، مهارت حل مساله و خود کنترلی  را بیاموزند . یک بازی سخت که شامل دویدن و فریاد زدن در طی فرایند بازی می باشد هم به رشد و هماهنگی حرکتی بچه ها کمک می کند هم به با نشاط تر شدن و تخلیه انرژی.

والدین می توانند همبازی خوبی برای بچه ها باشند.

 بازی کردن با فرزندتان و یا نقاشی به اتفاق او به شما فرصتی می دهد تا با کودک خود در شادی ها و ایده هایی که بروز می دهد شریک شوید.

نشانه های هشدار دهنده سطح سلامت روان پایین                                                                                                  

در ادامه به علایمی می پردازیم که اگر فرزند شما آنها را بروز دهد نشان دهنده نیاز او به کمک حرفه ای و یا ارزیابی از سوی متخصصان است :

کاهش عملکرد در مدرسه / کسب نمرات ضعیف علی رغم تلاش زیاد / بی قراری و اضطراب مکرر و پی در پی / امتناع مکرر از رفتن به مدرسه  و یا شرکت در فعالیت های کودکان / بیش فعالی و بی قراری / کابوس های ماندگار و طولانی/ نافرمانی مداوم و پرخاشگری / کج خلقی مکرر / افسردگی ، غمگینی/ تغییر اشتها.

منبع:

www.nmha.org


طبقه بندی

لینکدونی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :