تبلیغات
وبلاگ گروهی مادرانه - تعیین زمان زایمان

وبلاگ گروهی مادرانه

تو بلوری،گل نازی،گل ناز،خنده کن کودک من،بنشین،مثل پروانه ی شاد،بر گل دامن من،کودکم،از تو جانم به تن است،جایت آغوش من است. دولت آ

یکشنبه 21 اسفند 1384

تعیین زمان زایمان

نویسنده: هنگامه   طبقه بندی: بارداری، 

- تعیین سن حاملگی: زمان اخرین پریود را به سال و ماه و روز بنویسید . به عدد روز ۷ روز اضافه کنید و از عدد ماه ۳ تا کم کنید این میشه تاریخ زایمان البته + و ـ ۲ هفته هم خطا داره.

۲-اگر كسی روز اخرین پریود خود را نداند از سونوگرافی در هفته ۱۴ الی ۲۰ استفاده میشود۳- زمان ویزیت های بارداری: اولین ویزیت ۶-۸ هفته بعد از اخرین پریود/ تا ۲۸ هفتگی ماهیانه/ تا ۳۶ هفتگی  ۲ بار در ماه (۲۸-۳۶) تا زایمان هفته ای یكبار

۳-سن حاملگی در هفته های ۱۶-۳۶ تقریبا برابر با ارتفاع رحم به سانتی متر است ( یعنی یك متربگدارید روی شكمتون و از بالای ناحیه تناسلی تا جاییكه نی نی رو احساس میكنید اندازه بگیرید هر چقدر شد اون میشه سن حاملگی شما)

۴- ضربان نرمال قلب جنین  در دقیقه ۱۲۰-۱۶۰ ضربه است.

۵- ورم دست و صورت و افزایش فشار خون و دفع پروتین در ادرار خطرناك است و موجب زایمان زودرس میشود(پره اكلامپسی) ولی ورم گوده گذار ساق ومچ پا بدون علایم یاد شده در حاملگی نرمال میباشد.

۶- تهوع و استفراغ در نصف زنان حامله و در ۳ ماه اول حامله اتفاق میافتد با كاهش مصرف غذاهای چرب و ادویه  دار نوشیدنی چای زنجبیلی و غذای كم حجم و به دفغات بیشتر، انرا كاهش داد . در موارد شدید میتوان از پرومتازین ، متوكلر پرامید،ویتامین ب۶ استفاذه كرد.

۷-سوزش سر دل: علت ان شل شدن دریچه مری به معده است. و درمان ان با كاهش مصرف غذا و مایعات و غداهای اسیدی و ادویه دار قبل از خواب ، كمتر كردن مصرف در هر وعده غدا بلند كردن زیر سر هنگام خواب و نهایتا مصرف انتی اسید

============================================

-یبوست: به دلیل افزایش هورمون پروژسترون ایجاد میشود.و استفاده از قرصهای اهن موجب تشدید ان میشود بهترین درمان: استفاده از فیبر ها مثل کاهو و هویج و... میوه ها مثل گلابی و انجیر و اناناس و... و در صورت عدم جواب استفاده از روغن زیتون. درمان دارویی فقط انما(تنقیه) و پودر پسلیوم است. استفاده سایر داروهای مسهل ممنوع است.

۲- پتالیسم ( افزایش بزاق):درمان ان کم کردن مصرف کربوهیدرات ها( نان و غلات و ...) است.و خود به خود محدود میشود.

۳-واریس و بواسیر:به علت افزایش وزن و بزرگ شدن رحم و یبوست  ایجاد میشود.

۴-دردهای اسپاسمی کشاله و ساق پا در ۳ ماهه  سوم و ۳ ماهه دوم بوجود میاید. درمان با ماساژ و لاکتات کلسیم است.

۵- مقاربت جنسی: هیچ نوع منعی در حاملگی طبیعی ندارد مگر در صورت پارگی کیسه اب و جفت سر راهی.

۶- شاغل بودن منافاتی با حاملگی ندارد. مگر شغل هایی که احتمال ضربه به شکم و افتادن است یا مواد شیمیایی و سمی و اشعه وجود دارد.

۷- تکرر ادرار و ترشح از واژن: در ۳ ماهه اول حاملگی اتفاق میافتد به علت افزایش سایز رحم است و در ۳ ماهه سوم تشدید میشود. درمان هم لازم ندارد.

۸- سنکوپ: به علت تجمع خون در اندامهای تحتانی است یا کاهش قند خون یا صرف غذا با حجم زیاد است و درمان ان خوابیدن به پهلوی چپ است.

۹-مسافرت: در یک خاملگی نرمال مسافرت با هواپیما مشکلی ندارد. ولی اگر مستلزم نشستن طولانی است باید جوراب تنگ در ناحیه ساق پا بپوشد و ۲ ساعت یکبار ۱۰ دقیقه راه برود.

۱۰- ایمن سازی: ۴ واکسن در حاملگی ممنوع است: سرخک، سرخجه، اوریون، تب زرد

==================================

-درد: هر نوع دردی در خانمهای حامله مثل سر درد یا دندان درد یا ..... بهتر است با درمان غیر دارویی همچون حرارت و ماساژ و استراحت  انجام شود در صورت درد شدید safe ترین  دارو استامینوفن ساده است.

۲-سیگار: عوارض جنینی و نوزادی سیگار با تعداد سیگار های مصرفی بالا میرود و قطع یا کاهش تعداد  سیگار ریسک و عوارض را کاهش میدهد.

عوارض عبارتند از: کاهش وزن تولد نوزاد- افزایش ریسک نارس بودن نوزاد افزایش ریسک جدا شدن جفت از رحم- ریسک جفت سر راهی-افزایش ریسک پاره شدن کیسه اب

و بعد از تولد: افزایش ریسک سندرم مرگ ناگهانی نوزاد

۳-الکل:عقب ماندگیهای فیزیکی مثل تاخیر رشد قبل و بعد از تولد

ناهنجاریهای صورت  مثل لب شکری وبینی مسطح وگوشهای نا موازی و پایین

عقب ماندگیهای ذهنی و رفتارهای غیر طبیعی

اشکالات ناحیه ادراری و تناسلی

۴-کافیین: اثر منفی روی جنین گزارش نشده ولی در مادران باعث کاهش جذب اهن وایجاد کم خونی میشود.

طبقه بندی

لینکدونی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :