وبلاگ گروهی مادرانه

تو بلوری،گل نازی،گل ناز،خنده کن کودک من،بنشین،مثل پروانه ی شاد،بر گل دامن من،کودکم،از تو جانم به تن است،جایت آغوش من است. دولت آ

چهارشنبه 25 اسفند 1389

آجیل های خام مصرف كنید

نویسنده: آزیتا   طبقه بندی: عمومی، 

هومن پارسایی در گفت و گو با ایرنا افزود: به هموطنان توصیه می شود كه برای آسیب وارد نشدن به دستگاه گوارش و حفظ سلامتی شان، آجیل خام تهیه و مصرف كنند.

وی اظهار داشت: افراد برای پرهیز از چاقی و ایجاد تعادل بین انرژی دریافتی و جذب آن در بدن، ناگزیر به كاهش مواد دریافتی و یا افزایش فعالیت بدنی خود هستند، از این رو باید یك برنامه ورزشی منظم برای سوخت و ساز انرژی در روز برای خود لحاظ كنند.

پارسایی خطاب به شهروندان گفت: ضروری نیست در ایام نوروز وزن كم كنید، فقط تغذیه خود را به تعادل برسانید تا دچار اضافه وزن نشوید.

این متخصص تغذیه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری، از مسافران خواست از تهیه غذا از رستوران های بین راهی خودداری كنند.

وی گفت: خانواده ها در سفر، مواد غذایی خشك با خود همراه داشته باشند و خود نسبت به تهیه غذا اقدام كرده و از رفتن به رستوران‌های بین راهی خودداری كنند.یكی دیگر از مسائلی كه در نوروز مطرح می شود افزایش مصرف ظروف یك بار مصرف است كه افراد در مسافرت استفاده می كنند یا در رستوران ها استفاده می شود.

پارسایی با بیان اینكه انواع مختلفی از ظروف یك بار مصرف در بازار موجود است، اظهار داشت : یك نوع از این ظروف نوع پلیمری است، پلیمر خود از مونومرهایی تشكیل شده كه این مونومرها سمی وسرطان زا بوده و وقتی غذای گرم داخل این ظروف پلیمری قرار می گیرد گرما و حرارت غذا، آزادی مونومرها را تسهیل می كند كه در این صورت خاصیت سرطان زایی آن بروز می یابد. نوع دیگری از این ظروف، ظروف فومی هستند كه این نوع نیز دارای گاز هگزان بوده و سبب سردردهای شدید در انسان می شود و یا سردرد افراد را تشدید می كند.

این متخصص تغذیه به شهروندان توصیه كرد: تاحد ممكن در این ظروف غذاهای سرد سرو كنند.

منبع:جام جم

چهارشنبه 11 اسفند 1389

ماهی قرمز

نویسنده: آزیتا   طبقه بندی: عمومی، 

با سلام

دوستان عزیز: نوروز یادگار نیاكان ماست نگذاریم سودجویان سفره های شاد ما را به یك تراژدی غمناك تبدیل نمایند . فقط  2 دقیقه این متن را بخوانید و اگر فرهنگ ایرانی را دوست دارید آنرا برای دوستانتان ارسال نمایید .

ماهی قرمز نخریم .

تجارت ماهی های قرمز مدت ها است كه در یك دوره زمانی ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین شكل گرفته است. تجارتی كه محصول آن هیچ ریشه ای در تاریخ باستانی عید نوروز ایرانی ندارد. ۸۰ سال پیش به همراه ورود چای به ایران ماهی قرمز نیز كه سمبل عید چینی است به سفره های هفت سین مراسم عید نوروز ما وارد شد غافل از اینكه در عید چینی ماهی قرمز را رها می كنند تا زندگی جریان یابد و ما ماهی قرمز را اسیر تنگ های بلورین می كنیم تا همزمان با رشد سبزه های سفره هایمان و باروری زمین هر روز او را به مرگ نزدیك و نزدیك تر كنیم.دكتر نیكنام نماینده مجلس هفتم كه زرتشتی است درباره ماهی قرمز سفره هفت سین می گوید: در هیچ كدام از مراسم سنتی مان در مورد نوروز ماهی قرمز جایگاهی ندارد. در سفره عید انار به نشانه باروری و عشق و یا سیب سرخ درون ظرف آب مقدس رها می شود تا عشق و باروری همچنان پاینده بماند. نیكنام می گوید: اگر ایرانی ها می دانستند كه ماهی قرمز هیچ ریشه تاریخی در سفره هفت سین ندارد به جای پرداخت پول برای خرید و قتل ماهی های قرمز به بهانه عید، سیب قرمز یا انار را در آب رها می كردند كه ریشه در تاریخ این دیار دارد.
ماهی های قرمز كه برای ایام عید پرورش پیدا می كنند در حوضچه ها و استخرهای غیراستاندارد و آب های آلوده رشد پیدا كرده و به علت همین آب های آلوده می توانند عامل انتقال بیماری سل جلدی باشند.ماهی های سرخ و كوچك در مسیر رسیدن به میدان مادر (محل توزیع ماهی های قرمز) به علت حمل نادرست نخستین سكته قلبی را تجربه می كنند، دومین سكته حین پرتاب و تقسیم بندی از منبع اصلی به سطل های آب تجربه می شود و سومین سكته زمانی است كه شما با ذوق و خنده نخستین تلنگر را به تنگ آب می زنید. صدا موج برمی دارد و هجوم می برد تا قلب كوچك ماهی برای همیشه بایستد. ماهی به پهلو می شود، روی آب می آید و مرگ را میان سفره مقدس هفت سین كه همه عناصرش ریشه در تولد و باروری دارد به تصویر می كشد.ماهی قرمز ایرانی نیست. سفره هفت سین ایران باستان از هزاران سال پیش تاكنون هرگز هیچ عنصری را در دل خود نداشته كه بخواهد شاهد مرگ باشد.هر سال ایام عید ۵ میلیون قطعه ماهی می میرند. ۵ میلیون قطعه ماهی قرمز به خاطر لحظه شاد بودن ما، به خاطر رنگ و لعاب سفره هفت سین، به خاطر هیچ. عجیب نیست اگر بخواهیم كه هر خانوار ایرانی تصمیم بگیرد امسال از خیر خرید ماهی قرمز بگذرد.
عجیب نیست اگر بدانیم در صورتی كه ایرانی ها از خرید ماهی قرمز منصرف شوند این تجارت سیاه روزی پایان خواهد یافت. عجیب نیست اگر باور كنیم سیب سرخ یا انار همان سرخی سفره هفت سین ایرانی است كه ریشه در تاریخ چند هزار ساله سنت ما دارد. عجیب نیست اگر تابلوی معروف هفت سین كمال الملك را در كاخ گلستان به تماشا بنشینیم و ببینیم كه او نیز ماهی قرمز را میان سفره هفت سین اش طراحی و نقاشی نكرد.
عجیب تر نیست اگر از كودكانمان بخواهیم اولین نجات دهنده ماهی های قرمز باشند و به جای پرداخت پول برای دعوت ماهی ها به مرگ، تصویر آن را نقاشی كنند.سفره هفت سین ایرانی ماهی قرمز ندارد. به لحظه هایی فكر كنید كه ماهی قرمزتان به پهلو روی آب تنگ سفره هفت سین نورزی تان می میرد. اكنون كه این سنت بدون هیچ بهانه ای وارد فرهنگ ما شده است، سنت شكنی كنیم و دوباره به فرهنگ واقعی و قدیمی سفره هفت سین برگردیم.ماهی قرمز چند؟ سه تا ۵۰۰ تومان، شاید هم سه تا ۱۰۰۰ تومان. مهم نیست. شما امسال برای قربانی كردن ماهی های قرمز هیچ پولی پرداخت نخواهید كرد و به جای آن سیبی خواهید داشت كه مرگ ندارد. امتحان كنید. امتحان شما نجات ۵ میلیون قطعه ماهی قرمز است.

 عید و یك قتل عام عمومی ....

((به جای ماهی ، سیب درون تنگ بگذارید)) این حرف را كسانی می زنند كه مخالف مرگ بیش از ۷ میلیون ماهی قرمزی هستند كه قرار است در آخرین روزهای اسفند ماه 1389 امسال به مسلخ نوروزی شان بروند؛ ماهی هایی كه تنها برای چند روز قرار است نقشی كوتاه بر سرنوشت هفت سین ایرانی بازی كنند و بعد ... دیگر هیچ!

برگرفته از یک ایمیل

یکشنبه 1 اسفند 1389

خانه تکانی یا اتاق تکانی!

نویسنده: آزیتا   طبقه بندی: تجربیات شخصی، 

خوب به خاطر می آورم زمانی که دوران راهنمایی را می گذراندم ،خواهر بزرگترم دوستی داشت که کل اعضائ خانوده شان به جای استفاده از کلمه خانه تکانی از کلمه اتاق تکانی استفاده  می کردند و این موضوع مضحکه دست ما شده بود!

در همان ایام خوب یادم هست که مادر من به بد ترین شیوه ممکن خانه تکانی می کرد . تمام لوازم خانه وسط هال و پذیرایی بودند در ایام خانه تکانی عید. یک هفته یا بیشتر مادرم از صبح تا شب می شست و تمیز می کرد و خسته می شد و همه ما را نیز خسته می کرد. اصول تقسیم کار را  خوب نمی دانست و یا شاید هم می خواست به ما که درس می خواندیم فشاری نیاید،در نهایت این می شد که  در اوج خستگی داد و بی داد سر ما راه می افتاد که  شما چه جور دختر هایی هستید که هیچ کمکی به من نمی کنید !

درست همان روزها در ذهنم اینطور آینده را تصور می کردم که کاش به جای  کلمه خانه تکانی، همان اتاق تکانی( که مضحکه ما شده بود)، را جایگزین کنم.

اینکار را کردم .

هنوز هم این روش با مذاق مادرم سازگار نیست.

به نظرم شما هم اگر مثل من بچه دار و کارمند و دانشجو هستید(!) و ساعت ها ترافیک تهران ، که در اسفند ماه به اوج خود می رسد را تحمل می کنید،اتاق تکانی را جایگزین خانه تکانی کنید تا کمتر آسیب ببینید.

اوه

.

.

.

فراموش کردم که بگویم: از موسیقی غافل نشوید ،حتی اگر از کارگری برای نظافت خانه کمک می گیرید و خودتان نیز همراهیش می کنید.

 

یکشنبه 1 اسفند 1389

کاربرد نوشابه در خانه تکانی عید

نویسنده: آزیتا   طبقه بندی: عمومی، 

برای نگه داری از گل ها، نرم کردن گوشت و چندین کار دیگر از نوشابه استفاده کنید!

١ - خاصیت اسیدی نوشابه به از بین بردن زنگ زدگی باتری خودرو منجر می شود. تقریبا تمامی نوشیدنی های گازدار حاوی اسید کربنیک، لکه ها و رسوب های زنگ را از بین می برد. مقداری نوشابه روی باتری ریخته، بگذارید مدتی بگذرد. سپس با یک پارچه خیس آن را تمیز کنید.

٢ - دیگر لازم نیست برای باز کردن پیچ و مهره های زنگ زده اذیت شوید. پارچه خیس شده در نوشابه را برای چند دقیقه دور پیچ و مهره ها بگذارید. پیچ به راحتی باز می شود.

۳ - کاغذ آلومینیومی آغشته به نوشابه را روی لکه های زنگ در قسمت بدنه خودرو بمالید تا به راحتی از بین برود.

۴ - برای نگه داری با طراوت و طولانی تر گل ها یک فنجان نوشابه را توی گلدان خالی کنید. قند موجود در نوشابه طراوت، شادابی و عمر بیشتری به گل ها خواهد بخشید. در گلدان های شفاف می توانید از نوشابه های بی رنگ مانند سون آپ یا اسپرایت استفاده کنید.

۵ - برای از بین بردن بو و کثیفی توالت، مقداری نوشابه روی کف بریزید و پس از یک ساعت شست وشو دهید.

۶ - برای باز کردن راه های لوله فاضلاب یک شیشه ٢ لیتری نوشابه توی چاه خالی کنید.

٧ - هر گاه آدامس به موهای شما چسبید، آن قسمت را با نوشابه خیس کنید و پس از چند دقیقه بشویید.

٨ - برای نرم کردن گوشت آن را در مقداری نوشابه بخوابانید و سپس بپزید.

٩ - برای تمیز و براق کردن سکه های معمولی آن ها را توی نوشابه بخوابانید.

١٠ - برای رفع لکه های روغن از روی موزائیک ابتدا مقداری خاک روی لکه ریخته، قدری بسایید. پس از جمع کردن خاک، نوشابه روی آن قسمت بریزید و بگذارید ٢٠ دقیقه بماند. در انتها با مخلوطی از یک چهارم پیمانه مواد شوینده و یک چهارم پیمانه سفید کننده حل شده توی یک گالن آب، قسمت مذکور را شست وشو دهید.

برگرفته از:آکا

طبقه بندی

لینکدونی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات