وبلاگ گروهی مادرانه

تو بلوری،گل نازی،گل ناز،خنده کن کودک من،بنشین،مثل پروانه ی شاد،بر گل دامن من،کودکم،از تو جانم به تن است،جایت آغوش من است. دولت آ

سه شنبه 24 خرداد 1390

10 عادتی که به کاهش وزن کمک می کند

نویسنده: آزیتا   

خیلی از افراد چاق بدنبال راه حلی برای مشکل چندین ساله افزایش وزن خود می گردند. در این راه چه بسا راه حلهای معجزه آمیزی که با زندگی معمول در تضاد است را نیز امتحان می نمایند. اما واقعیت آنست که سنگ بزرگ علامت نزدن است، بلکه باید بدانیم ایجاد تغییرات کوچک می تواند منجر به ایجاد تفاوت های بزرگ شود . تمام بحث کنترل وزن، ایجاد تغییرات کوچکی است که بتوان برای همیشه با آنها زندگی کرد .

به محض این که این تعدیلات کوچک را در روش زندگی خود پیاده کنید، خواهید دید که چگونه می توانند مقادیر بزرگی از کالری را ذخیره کرده و باعث کاهش وزن شوید . در اینجا 10 عادتی را که می توانند رویای شما را در رسیدن به کاهش وزن را به واقعیت تبدیل کنند آورده ایم:

1. عادات غذایی خود را ارزیابی کنید. آیا شب ها دیرهنگام غذا می خورید، درهنگام آشپزی به غذا ناخنک می زنید، باقیمانده غذای کودکتان را شما تمام می کنید؟ نگاهی به اطراف بیاندازید، تشخیص رفتارهایی که می توانید تغییرشان دهید آسان خواهد بود ، تغییراتی که می توانند کالری بزرگی را ذخیره کنند .

2. اگر در رسیدن به برنامه شکست می خورید، برنامه ای برای زمان شکست بریزید. شما به یک استراتژی برای وعده ها و میان وعده های غذایی خود نیاز دارید . میان وعده های سالمی را برای زمان هایی از روز که می دانید گرسنه می شوید و ممکن است از برنامه غذایی خود منحرف شوید، در نظر بگیرید. خیلی از ما خستگی روزانه محل کار را در عصر با خوردن بی مورد جبران می نماییم. اگر هم یک روز به هر دلیلی از رژیم غذایی خود عدول نمودید و یا در مهمانی و یا یک سفر با خوردن بیش از حد افزایش وزن پیدا کردید برنامه ای برای بازگشت به تغذیه سالم برای خود طراحی نمایید.

3. همیشه با شکم پر به خرید بروید. رفتن به فروشگاه مواد غذایی در زمانی که گرسنه هستید ، نسخه ای برای یک فاجعه است . از روی یک لیست آماده خرید کنید در این صورت خریدهای آنی در کمترین حد قرار خواهند گرفت . درست غذا خوردن با موجود بودن مواد غذایی سالم در یخچال و آشپزخانه  شروع می شود .

4. وعده های غذایی منظم داشته باشید. بهترین زمان ها را برای وعده های غذایی خود که سازگارترین حالت با زندگی شما است، مشخص کرده وآنها را حفظ کنید . وعده های غذایی منظم کمک به پیشگیری از ناخنک زدن می کنند .

5. غذای خود را پشت میز و از بشقاب بخورید. خوردن غذا از داخل بسته بندیشان و در حالت ایستاده قابل فراموشی است . شما می توانید با نشستن، به بیش از حد خوردن خاتمه دهید و هوشیارانه از غذای خود لذت ببرید .

6. غذا را در ظروف مربوط به هر فرد سرو کرده و مابقی را به ظرف روی اجاق برگردانید. ظروف غذای مملو از غذای روی میز درخواست خورده شدن دارند و قدرت اراده باورنکردنی لازم است که بتوان برای چند ثانیه به داخل آنها شیرجه نرفت. پس قبل از شروع به غذا به ویژه در مهمانیها نوع غذا و میزان آن را برای خود در نظر بگیرید.

7. آهسته غذا بخورید، هر لقمه را خوب بجوید و از طعم غذا لذت ببرید. به یاد داشته باشید که حدود 15- 20 دقیقه زمان می برد تا مغز شما سیگنال سیر شدن شما را به شکم شما صادر کند . سعی کنید از قاشقهای کوچکتر و یا چنگال استفاده نمایید و به چنگال خود دربین لقمه ها استراحت بدهید. از خوردن نوشیدنی و آب در بین غذا خوردن بپرهیزید چرا که باعث می شود حجم بالاتری مواد غذایی در یک وعده دریافت نمایید.

8. غذا خوردن جلو تلویزیون و هنگام تماشای فیلم را فراموش نمایید. بدن شما هر ماده غذایی را که دریافت می نماید به عنوان کالری دریافتی محاسبه می نماید. خیلی از ما در هنگام تماشای تلویزیون به هنگام مهمنی ها توجهی به آن که چه حجم ماده غذایی را بدون توجه می خوریم نداریم.

9. اگر شما در بین روز از تنقلات استفاده می کنید، انتخاب درستی داشته باشید. خیلی از افراد چاق شاید در وعده های غذایی اصلی خود آن چنان زیاده روی ننمایند ولی در هنگام خوردن تنقلات توجهی به میزان دریافتی خود ندارند. بیشترتنقلات  موجود در بازار شامل قندهای ساده و نیز چربی های مضر هستند. از میوه جات، و یا میوه های خشک شده در میان وعده استفاده نمایید.

10. روز خود را با صبحانه شروع کنید. صبحانه مهم ترین وعده غذایی روز است . بعد از یک استراحت طولانی شبانه بدن شما به سوخت نیاز دارد تا متابولیسم شما را به راه انداخته و انرژی مابقی روز را به شما بدهد . خیلی از افراد چاق تصور می نمایند که با نخوردن صبحانه می توانند در دریافت کالری خود صرفه جویی نمایند. ولی واقعیت آنست که این افراد حجم بیشتر کالری را در ساعات عصر دریافت می نمایند. علاوه بر آن در سوخت و ساز طبیعی  بدن اختلال ایجاد کرده که نتیجه ای جز چاقی بیشتر نخواهد داشت.
 

پنجشنبه 19 خرداد 1390

چرا کودکان بازی می کنند؟

نویسنده: امین میر موسوی   


                            چرا کودکان بازی می کنند؟ 

مترجم : امین میرموسوی

وینی کات 1در بخشی از کتاب خود به عنوان« چرا کودکان بازی می کنند؟»  به تحلیل چرایی بازی کودکان می پردازد و این بخش مرور و تحلیلی ارزشمند بر بازی کودکان است. او بر این باور است که

کودک، در بازی تجربه کسب می کند. بازی، بخش بزرگی از زندگی اوست. علاوه بر تجربیات درونی و بیرونی، این امر می تواند برای فرد بزرگسال نیز، تجربه ای غنی باشد، بازی، یک نشانه دائمی از خلاقیت است، که به معنای نوعی سرزندگی می باشد. بازی، می تواند «نوعی صداقت در مورد خود» باشد، همچنان که می تواند لباسی برای یک فرد بزرگسال باشد

وینی کات در جای دیگر این بخش کتاب خود گفته است: معمولاً کودکان «در بازی به تنفر و پرخاشگری می پردازند»، برخی از این پرخاشگری ها، آنقدر بد هستند که کودک می تواند با بازی از شرّ آنها خلاص شود. بخشی از این مورد، واقعیت دارد، زیرا می توان اینطور احساس کرد که سرکوبی احساسات خشم و تجربۀ نتایج عصبانیت، برای کودک، همچون نماد بدی است که در درون او قرار دارد.

از نکته های مهم دیگر این بخش از کتاب، اضطراب در بازی کودکان است ؛ اضطراب، همواره در بازی کودکان، یک فاکتور مهم تلقی می شود ممکن است برخی این طور تصور داشته باشند که کودکان برای لذت، بازی می کنند و دور از ذهن شان به نظر می رسد که ببینند، کودکان برای تسلط پیدا کردن بر اضطراب یا عقاید و محرک هایی بازی می کنند که در صورت عدم کنترل، منجر به اضطراب می شوند.

وینی کات در مورد بازی چنین می اندیشد :

1)بازی الزاماً نوعی خلاقیت است؛ 2) بازی همواره هیجان انگیز است، زیرا با خط مرزی متزلزلی میان امور ذهنی و آن چیزی سروکار دارد که می توان آن را با بی غرضی درک کرد؛ 3) بازی در فضایی بالقوه میان کودک و مادر، رخ میدهد. این فضای بالقوه، مربوط به تغییر و تحولی است که بایستی هنگامی مورد توجه قرار گیرد که کودک با احساسات مادر، پیوند خورده یا از آنها جدا می شود و.....

مطالعه آثار این نویسنده ارزشمند را به خوانندگان وبلاگ توصیه می کنیم.

منبع نزد وبلاگ نویس محفوظ است!

1D.W.WINNICOTT


پنجشنبه 19 خرداد 1390

راهنمای شهری

نویسنده: آزیتا   طبقه بندی: تجربیات شخصی، 

مدتی بود دنبال آموزشگاه زبان برای پسرم می گشتم که یکی از مهمترین مسائلی که وجود داشت نزدیک بودن به محل کار و زندگیمان بود . با سایت شهرداری تهران آشنا شدم و بعد شهرداری منطقه خودمان را پیدا کردم و در آن در قسمت بانک اطلاعات شهری، زیر شاخه آموزش و پرورش ،لیست آموزشگاههای زبان منطقه 2 را یافتم که برایم بسیار مفید بود. از جمله دیگر اطلاعات مفید لیست تمام مدارس دولتی و غیر انتفاعی منطقه است که به راحتی همراه آدرس و شماره تلفن در اختیار مردم قرار گرفته است . لیست زمین های بازی و مجموعه های ورزشی و فرهنگسراها و... را نیز که اضافه کنیم،می توانیم بگوییم که این سایت می تواند مفید باشد. امیدورام که این تجربه شخصی من به دردتان بخورد.

این همآدرس سایت شهرداری منطقه دو

آزیتا 

شنبه 14 خرداد 1390

ذکر منبع

نویسنده: زهرا   

وبلاگ گروهی مادرانه، وبلاگ دیگری ندارد. ما فقط در میهن بلاگ صفحه داریم. از دوستان عزیزی که به وبلاگ ما و مطالب آن لطف دارند خواهش می کنم ذکر منبع را فراموش نکنند

نیکی محجوب


"آثار کبودی، سوختگی و شکستگی بر بدن کودک مشهود است، پرونده کودک آزاری تشکیل شود."

این جمله ای است که در پرونده تعدادی از کودکان در بیمارستان های ایران نوشته می شود و موضوع نگران کننده این است که در سال‌های اخیر تعداد این پرونده ها رو به افزایش بوده است.

پرونده های هانیه هشت ساله، نیما چهار ساله و باربد سه ساله تازه ترین موارد گزارش شده از کودک آزاری در ایران هستند که هر سه به دلیل شدت جراحت به بیمارستان منتقل شده اند.

وضعیت باربد سه ساله که ظاهرا پدرش به دلیل اعتیاد به شیشه او را با بنزین سوزانده، به حدی وخیم است که پزشکان امید چندانی به بهبود او ندارند.

قاضی پرونده موارد اخیر کودک آزاری به بیمارستانی که این کودکان در آن بستری هستند، اجازه مصاحبه و انتشار اطلاعات در مورد آنها را نداده است.

بر اساس خبرهای منتشر شده، نیما چهار ساله تنها بعد از ۱۰ روز درمان در بیمارستان مفید تهران به پدرش تحویل داده شد.

مصطفی اقلیما، رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران با اعلام این خبر به خبرگزاری ایسنا گفت: "بر اساس قانون، پدر هر زمان بخواهد می تواند با مراجعه به دستگاه قضایی زمینه بازگرداندن فرزندش را فراهم کند".

این در حالی است که در صورت اثبات کودک آزاری توسط قاضی پرونده، کودک تحویل والدین نمی شود و در اختیار بهزیستی قرار می گیرد.

آقای اقلیما گفت که وضعیت جسمی نیما (که دچار سوختگی در نقاط مختلف بدن از جمله آلت تناسلی و نیز کبودی شدید دو چشم بود) جای تردید در عدم صلاحیت والدین او باقی نمی گذارد.

مشکلات قانونی در مورد پدیده کودک آزاری از مسائلی است که کارشناسان بارها به آن اشاره کرده اند و از مقامات ایران خواسته اند که خلاءهای قانونی را برطرف کنند.

ایران به کنوانسیون حقوق کودک و اصلاحیه آن پیوسته، اما بخش هایی از مواد این کنوانسیون را نپذیرفته و همین امر باعث خلاءهای قانونی شده است.

با توجه به اینکه آمار نشان می دهند که مردان اکثر موارد کودک آزاری را در ایران مرتکب می شوند، معافیت های قانونی قصاص در مورد پدر از جمله نقایص قانونی در این زمینه تلقی شده است.

به اعتقاد صاحبنظران، مجازات های کودک آزاری بازدارنده نیست، اما مقامات ایرانی این نظر را رد می کنند.

موسی قربانی، نماینده مجلس ایران در گفت و گویی با خبرگزاری مهر گفته بود که در صورتی که کودک آزاری همراه با شکستگی یا ایراد ضرب و جرح باشد، جرم خاص محسوب می شود و عامل آن طبق ماده ۶۱۴ قانون مجازات اسلامی به تحمل ۲ تا ۵ سال حبس و پرداخت دیه محکوم خواهد شد.

آقای قربانی همچنین گفت که قوانین ایران در خصوص حمایت از حقوق کودک "بسیار پیشرفته" است.

بر اساس نظرسنجی های انجام شده، ۵۰ درصد والدین ایرانی معتقدند که تنبیه برای کودک لازم است و ۴۰ درصد از والدین به تنبیه بدنی گرایش دارند.

این در حالی است که ماده دوم قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مصوب سال ۱۳۸۱ می گوید: "هر نوع اذیت و آزار کودکان و نوجوانان که موجب صدمه جسمانی، روانی و اخلاقی به آنها شود و سلامت جسم و روان آنان را به مخاطره بیندازد"، ممنوع و از مصادیق کودک آزاری است.

کارشناسان دلایل مختلفی را در خصوص بروز این پدیده مطرح می کنند، یکی از این موارد مشکلات اقتصادی است. فشار مالی بر والدین موجب می شود که کودکان نخستین وسیله تخلیه خشونت های تحمیل شده از سوی جامعه به والدینشان باشد.

اعتیاد هم در بعد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از عمده ترین عوامل کودک آزاری در ایران محسوب می شود. بر اساس آخرین آمار منتشر شده، بیش از دو میلیون مصرف کننده مواد اعتیادآور در ایران وجود دارد که از این تعداد ۶۰ درصد مرد هستند.

کارشناسان همچنین معتقدند که فقر فرهنگی هم به اندازه فقر اقتصادی در کودک آزاری موثر است.

یکی از این کارشناسان که نخواست نامش فاش شود به بی بی سی فارسی گفت: "پدر و مادری که نسل ها در خانواده خود مورد تنبیه بدنی قرار گرفته اند را نمی توان تنها با این جمله که اگر فرزندتان را تنبیه کنید، مرتکب کودک آزاری شده اید، از این کار بازداشت. این والدین نیاز به آموزش دارند و بسیاری از آنها باید پیش از بچه دار شدن توسط مراکز مختلف در مورد نحوه ارتباط با کودک آموزش ببینند".

در همین حال کارشناسان تاکید دارند که باید مسئله "تنبیه" کودکان را از موضوع کودک آزاری جدا دانست. این کارشناسان معتقدند که تنبیه، کودک را متوجه می کند که باید رفتارش را اصلاح کند، اما متاسفانه پدران و مادران به بهانه تنبیه فرزند او را در معرض هر گونه آسیب روحی و روانی قرار می دهند.

براساس آخرین آمارهای منتشر شده در مورد کودک آزاری، ۶۶ درصد کودک آزاری ها از سوی مردان اعمال می شود و دختران بیش از پسران در معرض کودک آزاری قرار دارند. همچنین ۲۵ درصد از کودک آزاری ها در خانواده هایی روی می دهد که در آنها طلاق اتفاق افتاده است.

منبع :

http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2011/05/110518_l21_child_abuse.shtml


طبقه بندی

لینکدونی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات