وبلاگ گروهی مادرانه

تو بلوری،گل نازی،گل ناز،خنده کن کودک من،بنشین،مثل پروانه ی شاد،بر گل دامن من،کودکم،از تو جانم به تن است،جایت آغوش من است. دولت آ

پنجشنبه 24 شهریور 1390

آمادگی بچه ها برای رفتن به مدرسه

نویسنده: امین میر موسوی   

چطور می توان فهمید بچه ها آمادگی و توانایی لازم را 
برای ورود به مدرسه دارند؟نوشته : سیسیلیا لیم و جان هیزا.2011


آغاز سال تحصیلی درست همین نزدیکی است و در این آستانه سال تحصیلی ما با کودکانی مواجه هستیم که از نظر رشدی متفاوت هستند، با این حساب چطور می توان فهمید که آیا فرزند شما آمادگی لازم را برای ورود به مدرسه دارد؟

اغلب ما تصور می کنیم که فرزندمان یک نصف روز را بتواند با محیط پیش دبستان راحت سازگار شود ، اما گاه متوجه می شویم برایش خیلی سخت است که بتواند با بقیه همسالانش باشد، اسباب بازی های خود را با دیگران شریک شود و دوستانی پیدا کند، با آنها کتک کاری نکند. به ویژه برای آن دسته از اولیایی نگرانی وجود دارد که فرزندشان مهد نرفته و برای نخستین بار است که با محیط های آموزشی آشنا می شود.فرزند شما می تواند بهتر از این شود اگر شما تامل کنید و به او فرصت دهید او نیاز به زمان بیشتری دارد برای یادگیری مهارت های اجتماعی.

حال از کجا بدانیم که فرزند ما از ویژگی های لازم برای پذیرش محیط پیش دبستان برخوردار است؟

در این بحث به برخی از عمده ترین ویژگی های تعیین کننده که نشان دهنده آمادگی فرزند شما برای مدرسه رفتن است، می پردازیم :

آیا فرزند شما علاقه ای به یادگیری نشان می دهد؟

ما انتظار دارییم کودک در فضای مهد یا پیش دبستان در فعالیت های قصه گویی و سرگرمی ها شرکت کند و خود را کنار نکشد ، (اگر چه تاکید می کنم که وظیفه مربی هم هست که او را به مشارکت دعوت کند«م»). 

اگر فرزند شما از مشارکت لذت می برد، می تواند معنی اش این باشد که او آماده ست برای این که زمان بیشتری را برای لذت و تفریح با بچه ها سرگرم بماند.

اگر کودک شما علاقه کافی را برای یادگیری موضوعات جدید نشان می دهد، اگر او می تواند با دقت به یک داستان کوتاه توجه کند،کاری را به اتمام برساند و ناتمام رها نکند و می تواند توجه خودش را روی یک فعالیت ویژه حتی برای زمان کوتاه نگه دارد و اگر او به معنی نشانه ها و نمادها توجه می کند به این معنی است که او آمادگی کافی را دارد. (در غیر این صورت به ملاک های بیش فعالی و کم توجهی در همین وبلاگ یا منابع دیگر مراجعه کنید «م»).

مهارت های یادگیری: آیا تا به حال متوجه سرعت درک و فهم فرزندتان شدید؟ سرعت یادگیری او چطور است؟ مطالب را خوب یاد می گیرد؟ در انتقال مفاهیمی که آموخته- هر چند ساده و متناسب با سن خودش- توانایی دارد؟

مهارت های زبانی: انتظار می رود کودک شما قادر به برقراری ارتباط با معلمان و دانش آموزان دیگر باشد. قادر به درک قوانین کلاس و مدرسه، پذیرش راهنمایی ها و دستورات معلمان و باشد. میزانی از واژگان قابل استفاده را در خزانه لغاتش داشته باشد. در نتیجه متناسب با سن خود حرف می زند و از نظر شاخص های تکاملی مشکلی ندارد.

مهارت های هماهنگی- حرکتی: مدرسه محیطی است که کودک نیاز به هماهنگی در اجرای مهارت ها دارد؛ همچون استفاده از مداد و قیچی، توانایی قرار دادن و برداشتن لباس های خود مثل کلاه و بلوز و پوشیدن آن. (یکی دیگر از اشکال این مهارت ها و هماهنگی ها ، «غلبه طرفین» است که فقط در مورد برتری دست نیست بلکه بدانیم به طور کلی غلبه طرفین در فرزندمان با سمت راست بدن است یا چپ بدن. انتظار می رود این مهارت و هماهنگی تا ورود به ابتدایی شکل گرفته باشد«م»).

تندرستی جسمی: بچه هایی که بیماری های مزمن دارند، کودکان کم توان و با نیازهای ویژه با برخی از جنبه های مدرسه مشکل دارند. این به این معنی نیست که آنها آمادگی برای مدرسه رفتن ندارند، اما آنها نیازهای جسمی و یادگیری دارند که باید به آن توجه شود. لذا از شرایط لازم و امکاناتی که مدرسه می تواند برای فرزند شما فراهم کند ، مطلع شوید.

مهارت های ترسیمی : در سن ورود به مدرسه ، از عهده ترسیم حیوانات، درختان، ترسیم بهتر ساختمان و خانه، ماشین و هواپیما بر می آید( ممکن است اشکال را به زیبایی ترسیم نکند اما به هر حال از عهده بر می آید.)

مرکز بهداشت اجتماعی کودکان در  بیمارستان سلطنتی کودکان در ملبورن، پیشنهاد می کند که انجام فعالیت های زیر توسط والدین می تواند به آمادگی هر چه بهتر کودکان کمک کند:

به همراه فرزندتان کتاب های قصه ای را به عنوان یک فعالیت لذت بخش روزانه بخوانید.

·         نکته هایی یا معماهایی را بسازید و در مورد آن از فرزندتان سوال کنید.

·         به پاسخ های بچه ها به دقت گوش فرا دهید و از آنها با "چرا "سوال کنید.

·         کنجکاوی ذاتی کودک را تشویق کنید و برای این منظور کارهایی متفاوتی را با آنها انجام دهید.

·         تشویق کنید که بچه ها به روش های متفاوتی بازی های خودشان را و سایر کارهای شخصی شان را انجام دهند.

·         تشویق کنید که بچه ها خودشان یاد بگیرند، مستقلانه لباس هایشان را در بیاورند یا بپوشند.

چهارشنبه 9 شهریور 1390

بهداشت خواب کودک را رعایت کنید.

نویسنده: امین میر موسوی   طبقه بندی: خواب، 


            نکاتی برای بهداشت خواب کودکان

ترجمه : امین میرموسوی

وقتی خردسالی در منزل دارید، تنظیم عادات صحیح خواب از سوی والدین ضروری است. همان طور که پیش از این در دیگر مقالات وبلاگ اشاره کردیم مشکلات شایع خواب کودکان همچون شب بیدار شدن،دندان قروچه، وحشت زدگی در خواب، کابوس، مشکل به خواب رفتن ، تکان خوردن در خواب است (و البته دسته بندی های دیگری هم وجود دارد که در این بحث قصد نداریم به آن بپردازیم). 

تنظیم عادات مناسب خواب کودکان به ویژه همزمان با آغاز فصل مدرسه ها یا رفتن به مهد برای بچه ها اهمیت دارد، و به منظور رعایت اصول بهداشتی برای خواب خودتان یا فرزندتان رعایت چرخه خواب و بیداری اهمیت دارد. بنابراین سعی کنید روتین هایی را برای خانواده خود لحاظ کنید. با این کار آرامش را به اتاق کودک می آورید. والدین می بایست نسبت به نشانه های کمبود خواب کاملا آگاه باشند، جالب این جاست که کودکان نشانه های کمبود خواب را همچون بزرگسالان با خواب آلودگی بروز نمی دهند، بلکه بیش از حد کج خلق، لج باز و پرتحرک و بی اعتنا می شوند . 

مهم ترین اقدام هایی که شما می توانید انجام دهید:

   ü      اتاق محل خواب کودک را امن و راحت بسازید بدون داشتن اشیاء تیز و برنده، داشتن پنجره های دارای حفاظ و قفل، درهای رو به بیرون.

ü      پخش موزیک ملایم و قرار دادن یک چراغ خواب؛ این کار باعث می شود فرزند شما نسبت به محیط خودش و وسایل موجود در آن آگاه شود و انس بگیرد

ü      یک برنامه روتین وار و ثابت داشته باشید.

همان طور که خودتان به عنوان یک بزرگسال مقدماتی برای به خواب رفتن دارید( کتاب مطالعه می کنید، دوش می گیرید یا هر گونه عادتی که دارید)کودکان هم به آن نیاز دارند. این برنامه کمک می کند حالت خواب آلودگی را به چهره نشان دهند. چنین برنامه ای شامل حذف بازی ها و فعالیت هایی که موجب برانگیختگی و تحرک می شود و جایگزینی آن با برنامه های آرام بخش است؛عدم مصرف مواد خوراکی پرکالری و شیرین؛ گنجاندن فعالیت های آرام بخش شامل: مطالعه،، دوش گرفتن، نوشیدن شیر، در آغوش گرفتن فرزندتان و بوسیدنش و...تا حد امکان تلاش کنید این فعالیت ها روتین های هر شب فرزند شما باشد.                                                                                                                            بچه ها اغلب تمایل دارند از خوابیدن طفره بروند، مقاومت کنند و برای این کار از شما می خواهند که فقط یک قصه دیگه برام بگو...یک کتاب دیگه برام بخون، یک لیوان آب دیگه، یک بوس دیگه و به همین ترتیب؛ خوب ، تحمل این موضوع می تواند برای والدین سخت باشد و حوصله آنها سر برود، در نتیجه زمان بیداری طولانی شود، روتین های شما بر هم بخورد، لذا صبح کودک شما برای مدرسه رفتن و یا مهد رفتن به سختی بیدار می شود ، پس اجازه ندهید تاکتیک های مقاومت آنها ، قاطعیت را از شما بگیرند.

ü      همه درگیر اجرای روتین ها شوید.

آیا همه آماده اند برای خواب؟ با این سوال شما می توانید به تدریج نور چراغ را کم کنید. با نشان دادن تاریکی بیرون به بچه ها و گفتن این که در این تاریکی کاری نمیشه کرد زمینه را برای خوابیدن همه آماده می کنیم . یکی از دلایلی که بچه ها دوست دارند بیدار بمانند این است که گویی آنها با خوابیدن چیزی را از دست می دهند به قول معروف از دنیا عقب می مانند.

ü      از خواب هرگز به عنوان تنبیه استفاده نکنید.

توصیه می کنیم که هیچ وقت بین زمان خواب کودک و رفتار بد او تداعی ایجاد نکنید، به خواب و مکان آن برای کودکان باید به عنوان یک اولویت مثبت نگاه کرد و حتی در طول روز هم از فرستادن بچه ها به داخل اتاق خوابشان به عنوان تنبیه ( محروم سازی که به عنوان شیوه رایج تنبیه و جایگزین تنبیه فیزیکی استفاده می شود) در این جا کاربرد ندارد؛ کودک را با اتاقش به عنوان مکانی که هم تنبیه می شود و هم اتاق خوابش هست مواجه نکنید و برای این کار از اتاق دیگری که فاقد جذابیت است استفاده کنید.

ü      با فرزندتان در رختخواب نمانید.

برخی والدین تمایل دارند هنگام خواب کنار کودک خردسال خود دراز بکشند و به خوابیدن فرزندشان به این طریق کمک کنند. اما این شیوه ِنمی تواند به خواب کودکان کمک کند و تنها آنها را وابسته تر می کند. لذا بهتر است در اتاق قدم بزنید، یا کنارش بنشینید و کتابی یا مجله ای مطالعه کنید یا با فرزندتان هم کلام شوید تا به تدریج خوابش ببرد.

طبقه بندی

لینکدونی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic